



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 3.35 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 2.4 GHz to 2.5 GHz |
| Interface | ADC, GPIO, I²C, I²S, PWM, SDIO, SPI, UART |
| Bandwidth | 72 MHz |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Data Rate | 150 Mbps |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Current - Receiving | 112 mA to 118 mA |
| Current - Transmitting | 165 mA to 239 mA |
| Max Frequency | |
| Nominal Supply Current | 500 mA |
| Output Power | 19.5 dBm |
| Supply Voltage | 3 V to 3.6 V |
| Number of GPIO | |
| Sensitivity (dBm) | -97 dBm |
| Standard | Bluetooth, WiFi |
| Modulation | CCK, DSSS, OFDM |
| Protocol | 802.11b/g/n, Bluetooth v4.2 +EDR, Class 1, 2 and 3 |
Stock: 2305
Distributors
pcbx
Unit Price$3.56016
Ext.Price$3.56016
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.56016 | $3.56016 |
| 10 | $3.16627 | $31.66270 |
| 25 | $3.02627 | $75.65675 |
| 50 | $2.89246 | $144.62300 |
| 100 | $2.76460 | $276.46000 |
| 300 | $2.69872 | $809.61600 |
| 500 | $2.63441 | $1317.20500 |
| 1000 | $2.57166 | $2571.66000 |
